Championship
Logo
Schedule
MONDAY 23.10 Arrival of Delegations
 
TUESDAY 24.10 08:00 - 15:30 Equipment Control
09:00 - 09:50 10m Air Pistol Mixed Team
09:00 - 12:55 Trap Mixed Team
09:00 - 15:30 Pre-Event Training
11:00 Final 10m Air Pistol Mixed Team
11:00 - 11:50 10m Air Rifle Mixed Team
12:00 Victory Ceremony
13:00 Final 10m Air Rifle Mixed Team
14:00 Victory Ceremony
15:00 Final Trap Mixed Team
16:00 Victory Ceremony
16:30 Technical Meeting
19:30 Opening Dinner
 
WEDNESDAY 25.10 09:00 - 09:50 10m Air Pistol Women
09:00 - 12:30 Skeet Women
09:30 - 13:00 Skeet Men Day 1
10:30 - 11:45 10m Air Rifle Men
11:00 Final 10m Air Pistol Women
11:45 Victory Ceremony
13:00 Final 10m Air Rifle Men
13:45 Victory Ceremony
16:00 Final Skeet Women
17:00 Victory Ceremony
 
THURSDAY 26.10 09:00 - 10:15 10m Air Pistol Men
09:30 - 12:30 Skeet Men Day 2
11:00 - 11:50 10m Air Rifle Women
11:30 Final 10m Air Pistol Men
12:15 Victory Ceremony
13:00 Final 10m Air Rifle Women
13:45 Victory Ceremony
16:00 Final Skeet Men
17:00 Victory Ceremony
 
FRIDAY 27.10 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Men
09:00 - 10:00 25m Pistol Women Precision Stage
10:10 - 15:00 Double Trap Men
10:30 - 11:15 25m Pistol Women Rapid Fire Stage
11:00 Final 50m Rifle Prone Men
11:15 - 12:45 50m Pistol Men
11:45 Victory Ceremony
12:30 Final 25m Pistol Women
13:15 Victory Ceremony
14:00 Final 50m Pistol Men
14:45 Victory Ceremony
16:30 Final Double Trap Men
17:30 Victory Ceremony
 
SATURDAY 28.10 09:00 - 10:00 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 1
09:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Women
10:00 - 13:30 Trap Women
10:30 - 14:00 Trap Men Day 1
12:00 Final 50m Rifle 3 Positions Women
13:15 Victory Ceremony
15:30 Final Trap Women
16:30 Victory Ceremony
 
SUNDAY 29.10 09:00 - 10:00 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 2
09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Men
10:30 - 13:00 Trap Men Day 2
11:15 Final 25m Rapid Fire Pistol Men
12:00 Victory Ceremony
13:00 Final 50m Rifle 3 Positions Men
14:15 Victory Ceremony
14:30 - 16:00 Champions Trophy
16:30 Final Trap Men
17:30 Victory Ceremony
 
MONDAY 30.10 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1ITA2316
2CHN2259
3FRA224
4SRB2114
5ESP213
6USA224
7IND1113
8GER112
9HUN123
9KOR123
11DEN11
11JPN11
13UKR213
14CRO112
15BLR11
15CZE11
15GBR11
15ROU11
19ARG11
19LBN11
18181854

dated October 30, 2017

General Information

Contact

E-Mail: wcfnewdelhi@gmail.com
Tel: +91-11-299640-91/92/93
Fax: +91-11-299640-90


D.V. Seetharama Rao (Organizing Secretary)
c/o 51-B, Tughlakabad Institutional Area
New Delhi - 110062
India